System oceny brutalności w grach
pią, 03 styczeń 2003 18:16:44 | Autor: grzEs | Quake 3 Arena
Jak donosi wczorajsza Gazeta Wyborcza, począwszy od kwietnia 2003 roku na opakowaniach gier komputerowych sprzedawanych w krajach Unii Europejskiej pojawią się specjalne oznaczenia wiekowe, uzależnione od zawartości "krwistych" i śmiałych obyczajowo scen.
Plany stworzenia takiego "czegoś" były już od dawna. Wszystko przyśpieszyła jednak tragedia, kiedy wiosną 2002 roku w Niemczech do szkoły wszedł 19-letni fan counter-strike'a i zabił 13 osób. System ocen przewiduje pięć "stopni brutalności i rozwiązłości".
Czy dobrze, czy źle, że takie ustawy zostają powołane do życia? Samo oceńcie. Ciekawe jednak jest to, czy ludzie którzy się tym zajmują, naprawdę znają się na specyfice gier komputerowych. Czy nie będzie to po prostu "ustawowy bubel, jakich ostatnio w Polsce jest szczególnie dużo". Jak wejdziemy do UE - zależy oczywiście od referendum - także na półkach naszych sklepów pokażą się pudełka z takimi "lightowymi" oznaczeniami. Swoją drogą ciekawe, jakim oznaczeniem będzie oznaczony Quake4.
Jeszcze jeden cytat z Gazety Wyborczej:
"... wprowadzone przez nas regulacje to dowód, że przemysł gier komputerowych nie lekceważy swojej odpowiedzialności za psychikę graczy ..." - bez komentarza z mojej strony.





StaryOrgowicz_474 | 2003-01-03 18:28:06 +0100
ustawa typowo asekurancka, teraz juz nikt nie bedzie mogl powiedziec, ze dana firma ponosi posrednie konsekwencje za agresje wynikla z grania w jakas tam gre - w koncu jest plakietka, ze gra brutalna....
#629529
ortho | 2003-01-03 18:30:05 +0100
lol :D to spoko wszystkie nauczycielki wiedza ze gram w tego glupiego komputera to teraz moge wrzucic ze jak mnie wqrwia to je pozabijam :/
#629530
nordcore | 2003-01-03 18:39:34 +0100
Haha :P. Ale CI ludzie to idioci :P. Niema co
#629533
devil_2 | 2003-01-03 18:43:57 +0100
Nie wiem jak co ciekawe ile dadzą brutalności doom3 ?? 100 ?
#629534
nita | 2003-01-03 18:48:17 +0100
przeciesh to i tak kabaret, nawet jak beda chcieli 18 czy 21 lat za q4,dooma3 to co kolegi nie poprosisz aby ci kupil ? czy jakiegos pana na ulicy badz zola za wino ?
#629535
Duncan | 2003-01-03 18:50:53 +0100
"..Doom3 jest dla ludzi powyżej 26 roku życia, którzy przeszli dwu-miesięczne badania psychiatryczne oraz mają IQ powyżej 140 pkt..." X]... Wcale bym się nie zdziwił jeżeli taki napis zobacze na opakowaniu tej gierki :D. Niczego tym nie osiągną.. przecież małolaty mogą poprosić starszych kolegów o zakup "brutalnej" gry :]. Eh.. co zrobić żeby głupoty było mniej na świecie? Kill'em all =] ?!
#629536
breakkk | 2003-01-03 19:03:23 +0100
hm i tak q4 nie bede kupowal w sklepie tylko sobie zalatwie wiec i tak mi nic nie robia te oznaczenia na grach
#629538
Yaboll | 2003-01-03 19:10:11 +0100
buheheh a niech sobie daja te oznaczenia... myslicie ze ktos to czyta... spoleczesntwo mamy takie porypane ze wiekszosc nie potrafi powiedziec co oznaczaja te kolorowe figorki geometryczne w rogu telewizora ktore pojawiaja sie podczas ogladani filmow
a jesli nawet wiedza co one oznaczaja to i tak nie potrafia powiedziec co znaczy poszczegolna z nich
#629539
8]-|- | 2003-01-03 19:43:44 +0100
fuckt fucktem ze wiekshosc ludzi i tak poojdzie do pirata wiec nie wiem po co te nalepki 8>
#629546
Bucher | 2003-01-03 19:46:07 +0100
Quake bedzie od 40 lat.Porzegnaje się z anarkim :)
#629547
baxowy | 2003-01-03 19:50:19 +0100
zryci ludzie
#629549
monja | 2003-01-03 19:52:04 +0100
komedia .. ale wydaje mi sie ze taki malolat bardziej bedzie chcial gre od 18 lat bo owoc zakazany lepiej smakuje :PPP
#629550
Bucher | 2003-01-03 19:52:05 +0100
No własnie co one oznaczaja :O
A co do brutalności to widzieliście Sadista?
A po zatym Quake3 jest the best jak 4 bedzie h***a, to nadal będe grał w 3
#629551
Bucher | 2003-01-03 19:54:41 +0100
Małolaty teraz przegrywają i sprzedaja w podstawówkach gry.
#629552
monja | 2003-01-03 19:55:31 +0100
a jesio jedno ... myslicie ze sprzedawca nie sprzeda gry za 200zl jakiemus lebkowi bo jest ona dopiero od 18 lat ?hehe omg ;D
#629553
monja | 2003-01-03 19:56:32 +0100
nie mowie o takich bucher ale o jesio mniejszych ... 7-8 lat taa 7-8 lat :)
#629554
obni | 2003-01-03 20:21:27 +0100
dziś znaczki jutro zielona krew :)
#629556
sab | 2003-01-03 20:29:34 +0100
Ciekawe jaki stopień zagrożenia dostanie ,,Adaś i Pirat Barnaba 3".
#629559
3st | 2003-01-03 21:24:53 +0100
to nie wina gier tylko osob slabych psychicznie na media... haha jestem pewien ze koles ogladal niemieckie reklamy proszkow do prania a jak sie dowiedzial, ze Dosia u nas kosztuje zlotowke, wkurwil sie ze placi 1 EURO, wiec wzial kalasza i poszedl kogos za to rozkurwic, a ze jego nauczycielka j.niemieckiego wstawila mu pale do zeszytu to pierwsza padla ofiara...
to cala logika tego wszystkiego, a nie ze gry sa brutalne i wypaczaja umysl... hehe nie slyszalem nic glupszego
#629574
3st | 2003-01-03 21:26:03 +0100
sorry za gafe na poczatku ale jak pisalem to sie ostro smialem :D
#629575
3st | 2003-01-03 21:28:11 +0100
PS. "Adas i Pirat Barnaba 3" ma zostac wycofany z produkcji za zbyt drastyczne sceny... to ustawa z dnia blabla paragrafu blabla
#629576
Duncan | 2003-01-03 21:58:31 +0100
Jak już mówiłem... Kill'em ALL! Buahahaha =]...
#629580
kino | 2003-01-03 22:20:57 +0100
dla kogos w odpowiednim wieku to kwestia psychiki ale ktos kto ma 12 lat prawie zawsze jest salby psychicznie
#629584
Duncan | 2003-01-03 22:56:57 +0100
Ok.. a teraz mały offtopic.. zajrzyjcie na www.promode.org i przeczytajcie sobie komentarze do ostatniego news'u. Można paść ze śmiechu :)...
#629592
*M4STER* | 2003-01-03 23:34:49 +0100
załosne te naklejki :P z ocena.. brutalnosci..
kazdy "lacznie z dystrybutorami gier" wie ze to "PIC NA WODE" i tlyko w ramach fornamlnosci to beda stosowac.. po za tym jak wspomniala demonia.. owoc zakazany kusi.. barodziej wiec lepsze zyski takowe gry przyniosa :P
#629600
Zenith | 2003-01-03 23:54:26 +0100
Nie no to z tym fanem cs'a to byla przesada. Gosc to jakis psyhol. Q3 jest spoko :D
to nie jest takie realiztyczne (i dobrze) :D
#629605
dAde | 2003-01-04 00:29:33 +0100
Takie pomysly sa do niczego bo jak jakis dzieciak :) bedzie chcial sobie kupic taka giere od 18 lat to i tak ja dostanie. A najwyzsza ocena brutalnosci to tak naprawde reklama dla gry.
#629613
Yaboll | 2003-01-04 00:36:27 +0100
Ja w takim razie poprosze namiary agencji ktura bedzie to testowac.... (chcialbym byc tym co testuje gre i ocenia jaka nalepa ma sie na niej znalesc)
kasa zawsze bedzie... i w nowosci przedpremiera czlek sie nagra :)
#629614
Yaboll | 2003-01-04 00:37:02 +0100
przepraszam za ort ktura=ktora
#629615
frag | 2003-01-04 00:58:17 +0100
heehe system i was dopadnie ;)
#629618
Zaloguj się by dodać komentarz.