ORG

quake.net.pl » Polskie Centrum Quake od 1998 roku



Uwaga na bankomaty !

pią, 14 styczeń 2005 10:04:39 | Autor: BrickBazooka | Quake 3 Arena


Sorry za kolejny news odbiegający od tematu, ale wydaje mi się to bardzo ważne dla wszystkich którzy korzystają z bankomatów.
Na załączonym obrazku jest przykład nakładki na klawiaturę w bankomacie. Nakładka ta służy złodziejom do odczytania i zapisania numeru PIN osoby korzystającej z bankomatu. Inna nakładka zainstalowana przy szczelinie do której wkłada się kartę, odczytuje cały zapis karty. Na podstawie takiego zapisu mogą potem skopiować kartę.

Więcej zdjęć i szczegółów na stronie

www.policja.katowice

A takie mają być bezpieczne te karty :) Ja nie korzystam, ale bardzo dużo ludzi tak.

W każdym banku powinny wisieć plakaty z tymi zdjęciami zamiast reklam "super konta" itd. Ale nikt nie powiesi bo zepsuło by to wizerunek kart płatniczych i ludzie zaczęliby wracać do tradycyjnej gotówki - na co banki pozwolić sobie nie mogą. Przecież na tych kartach zarabiają kupię kasy - od każdej transakcji pobierana jest prowizja (płaci ją sklep), a nierzadko przy wypłacie z bankomatu też jest prowizja.
A oprócz tego Kowalski zamiast trzymać pieniądze pod tapczanem - trzyma na koncie (na minimalnym procencie) a bank sobie kaską obraca.

Powiadomcie o powyższej stronie znajomych czy rodzinę.

tofu | 2005-01-14 10:26:04 +0100

nie samym kłejkiem człowiek żyje także nie uważam,żeby był to chybiony njus - "gorsze" popierdułki wisiały juz na orgu ;-)

gr. | 2005-01-14 10:33:28 +0100

eh ale czasy

RauL | 2005-01-14 10:58:15 +0100

od dawna juz o tym trąbiom... tak ze zadna to nowosc ; P

bfr_aka_pablonzo | 2005-01-14 11:11:38 +0100

i oby wiecej takich newsow =o

pat | 2005-01-14 11:59:37 +0100

ciekawe ile juz nakradli bo to raczej dosc dochodowe musi byc =o

Tramal | 2005-01-14 12:13:06 +0100

dobzi są :>

cocaine | 2005-01-14 12:19:57 +0100

ehh... news jak najbardziej na miejscu, niestety przykra sprawa, z tymi kartami, ja osobiscie nie mam takowej, ale dobra przestroga dla innych :]

Mav_8217 | 2005-01-14 12:36:48 +0100

A ja tuż po 18-sce będe się zapewne takową zmuszony posługiwać, więc thx!

W ogóle, więcej takich OT na orgu by się przydało :b

spEN | 2005-01-14 12:37:08 +0100

No, wiadome od dawna.
Nie tylko z przezroczystymi plytkami ale rowniez ze skanerami nakladanymi na ’otwor’ w ktory wklada sie karte. Poza tym slyszalem tez o fejkowych reklamach zakladanych w gornej czesci bankomatow z jakims czytnikiem czy czyms takim.
Ale zawsze warto wiedziec i przyjzec sie bankomatowi niz pozniej miec pretensje ze kaska znika z konta.
A jesli juz jestesmy w temacie metalowych skrzynek to click ; ).

fhantom | 2005-01-14 13:17:36 +0100

dobry news, powiem znajomym żeby uważali

fiszon | 2005-01-14 14:51:53 +0100

fajnie ze to napisales @#$% ze nie o q3 ale przydatne ! i to sie liczy

Gravatar

g0ral | 2005-01-14 15:11:38 +0100

No no wypas moze sie przydac !

Yeltzyn | 2005-01-14 17:51:34 +0100

Muszę Wam powiedzieć, że właśnie wróciłem z wykładu na temat: "smart cards", więc mogę się z Wami podzielić swoją wiedzą.
Zacznijmy od tego jak działa karta do bankomatu:

  • Posiada zapisane dane o: numerze konta, numerze karty i tajnym (prywatnym) kluczu banku;
  • Bankomat tworzy z tych danych 15 cyfrową liczbę
  • Następnie stosując pewną funkcję szyfrującą, powstaje lczterocyfrowa liczba;
  • Liczba ta jest porównywana z PINem wprowadzonym przez klienta
  • Jeżeli się zgadza, to klient może dokonywać operacji, jeżeli nie, to jest proszony o powtórzenie (albo rekwiruje mu się kartę)

Żęby wykraść komuś kasę z konta potrzeba:
- Złamać klucz prywatny banku >> otrzymujemy generator kart i reszty się chyba domyslacie. Ale żeby to zrobić, (szyfrowanie DES) potrzebna jest ogromna ilość numerów PIN
- Ukraść PIN i zkopiować kartę (wtedy traci tylko klient, mial pecha)

Z tego względu nie ma co się aż tak bardzo martwić, że może komuś zginąć kasa z konta. Jedynie w przypadku, gdy ktos komuś skopiuje kartę i zgadnie/ukradnie PIN (prawdopodobieństwo zgadniecia 4-ro cyfrowego PINu jest równe 0.00003)

Życzę Powodzenia !

[BF]M@lin | 2005-01-14 19:28:41 +0100

Bardzo dobry news !! Kiedyś miałem konto w banku, ale już nie mam, bo niechcem że na mnie zarabiali !!

RauL | 2005-01-15 08:35:01 +0100

Yeltzyn to miałeś ciwekawy wyklad, sam sie kiedys zastanawiałem jakie dane sa zapisywane na pasq magnetycznym karty... Ale i tak niedlogo wychodza karty z chipami, ktory juz nie bedzie tak prosto skopiowac ;xc

Gravatar

hase] | 2005-01-15 10:35:22 +0100

no zajebiscie tylko ze u mnie obok mojego bloku od kiedy zrobili banklmaty to ich klawiatura wyglonda tak jak ta:P ale ja sie o to nie martwie bo w bialymstoku nie ma sprytnych zlodziejow:P

Zaloguj się by dodać komentarz.

Co nowego

  1. baks stworzył temat: Stara gwardia
  2. Requiem napisał post: Update: Powolutku do przodu, czyli wróciłem do budowania nowej map... / [FINAL] Blast from the Past - rocznicowa mapa Q3/QL
  3. kaboom napisał post: Może coś z tego będzie :) / "mistrzostwa polski" na pga 2026
  4. Requiem napisał post: Dzięki! Wrzuciłem newsa, ale widzę że organizatorzy opis wygenerowa... / "mistrzostwa polski" na pga 2026
  5. kaboom stworzył temat: "mistrzostwa polski" na pga 2026
  6. MucieK napisał post: @rAko: siema, a no gdzieś między palcami przeleciało... nie wiadomo... / hellou ludziska :)
  7. Requiem napisał post: Haha tak :D Mieliśmy w domu rodzinnym dokładnie to co widziałeś na ... / ogloszenie parafialne
  8. rAko napisał post: No siema, kurde gdzie te 20 lat minęło.. Pozdro <3 / hellou ludziska :)
  9. Szczawson napisał post: Quake live? / Quake 1 w 2026
  10. Szczawson napisał post: Tak ja w tej okolicy. Dawaj na maila numera to se pogadamy na GG cz... / Sylwester 2025
  11. Requiem napisał post: Niestety musisz go wysłać na jakiś serwis hostingujący obrazki... / szukam starej mapy: M-City
  12. Magus napisał post: Jak to dodac obrazki? widze tylko opcje z url ... / szukam starej mapy: M-City
  13. Requiem napisał post: Tak, na steam możesz kupić remaster za 40zł: https://store.steampow... / Quake 1 w 2026
  14. Requiem napisał post: Koniecznie :D / szukam starej mapy: M-City
  15. Magus stworzył temat: Quake 1 w 2026

Pokaż więcej »

Cytaty

Quakecon will soon start getting sponsored by hair loss solutions, erection pills, life insurance and QVC.

Źródło: http://esreality.com/post/2891023/clawz-everyone-can-give-me-a-hard-time-it-is-about/#pid2891208

Dodał: tath

Ankieta

OMPQ3 2023 - turniej 1v1 online (gracze sami się dogadują, finał 21 maja))

Głosów: 63