Przyszłość gier komputerowych.
Ostatnio wszyscy zachwycają się takimi tytułami jak Crysis, Unreal Tournament 3 czy Call of Duty 4: Modern Warfare.
Wszystkie te gry wyróżnia zapierająca dech w piersi grafika, której
enginy mają tak wysokie wymagania, że w momencie premiery, nie istniał
sprzęt pozwalający wycisnąc z nich maximum możliwości przy zachowaniu
wysokiego FPS; a pomyśleć, że wszystko to jest już przeszłością.
Chcielibyście zobaczyć, jak będą wyglądały gry przyszłości? Czym będzie
mógł się pochwalić Quake 5? Zapraszam...
Wspomniane tytuły niedługo będą już "tylko" przeciętniakami. Już teraz w produkcji są takie PFSy jak np. FarCry 2, oparty na zupełnie nowym enginie - Dunia. Pierwsze trailery dosłownie zapierają dech w piersi, a sami producenci krytykowani są przez społecznośc za to, że chcą wydać grę również na konsole, ponieważ... w momencie premiery będą one już przestarzałe i z trudem udźwigną takie zżerające zasoby monstrum, więc gra na PS3 czy XBoxie nie będzie po prostu tak ładna... jak na przyszłych PC.
Jednak to nie nie nadchodząca premira FarCry 2 zachęciła mnie do napisania tego newsa. Sprawiło to demo firmy nVidia, które prezentuje jak mogłyby wyglądać gry jeszcze następnych generacji (przypuszczalnie np. następny tytuł z serii Quake, następca Quake Live).

Odkryty przeze mnie filmik prezentuje jak w czasie rzeczywistym renderowany jest model ludzkiej głowy. Oznacza to, że teoretycznie takie renderowanie mogłoby odbywać się w trakcie gry! Sami popatrzcie:
KLIK
Do renderowania użyto najsilniejszej obecnie karty na rynku - GeForce 8800 Ultra. Oczywiście od razu zadajemy sobie pytanie, a co z obliczeniami dotyczącymi reszty środowiska albo całej fizyki gry? Przecież wtedy na pewno nie udałoby się uzyskać więcej niż 1 FPS (jeśli nie mniej). No ale od czego jest tryb SLI lub Quad SLI? Poza tym już teraz na horyzoncie jest kolejna seria kart GeForce, oznaczona numerkiem 9, ze swoim pierwszym modelem 9800 GX2, który ukazać może się nawet już pod koniec lutego. A kto wie, co przyniesie przyszłość, skoro już teraz dwie karty graficzne nowej generacji złączone w SLI sprawiają, że płyta główna wydaje się śmiesznie mała...

Oczywiście zawsze można pójść w drugą stronę, i zamiast coraz lepszych gier, zmodyfikować swoje stanowisko pracy. Jeśli nie całe, to przynajmniej monitor ;)
Od prawie tygodnia trwa organizowany przez Noobs Anonymous turniej CPM 1v1 Open Cup - Winter Shivers. Zawodnicy dotarli już do trzeciej rundy, rozpoczęto też pierwsze rozgrywki w Looser Brackets (przypominam, obowiązuje system double elimination bo3). Postanowiłem przedstawić wam obecną sytuację polskich reprezentantów...
GX, oraz
W nocy pojawiło się sensacyjne info! Najlepszy ostatnimi czasy gracz Q3 na świecie
Paul 'czm' Nelson (wyłączając porażkę w finale ESWC 2005 z
Coollerem), potwierdził swój udział w kwalifikacjach Q3:Arena w USA do finałów ESWC 2008. Czy jego śladem pójdą następni gwiazdorzy typu fatal1ty, Daler? Umyślnie nie wymieniłem ZeRo4, ponieważ jednym z warunków przystąpienia do finałów w USA czm'a jest brak udziału Z4. Na pytanie dlaczego tak, czm odpowiada "mam swoje powody". Ciekawe, sądziłem, że się lubili - chyba, że chcą podzielić się wygraną :) Cóż, większą szansę na taki tok spraw mieliby, gdyby razem wzięli udział w turnieju!
slc.
fox'a nazwa dla przeglądarki nasunęła się sama.
Ja dodam tylko od siebie, że jest do demo z meczu w ramach rozgrywek Nations Cup: Szwecja kontra Rosja. Zobaczymy tam takie sławy jak
F4llen opublikował pierwszą szesnastkę zapisanych do kontrowersyjnego turnieju 2v2 organizowanego przez portal owned.pl. Jak się zaraz przekonamy, nagrody w postaci kart graficznych z serii ATi Radeon okazały się być bardzo atrakcyjne i skusiły sporo świetnych drużyn.
2x radeon x1950xt 512MB pci-e
2xradeon x1650pro 256MB AGP
2xradeon 800gto 256MB PCI-E
...występuje w dzisiejszych czasach pomiędzy człowiekiem, a grą. Jeszcze obecnie można to określać jedynie poprzez pryzmat zbyt długiego czasu spędzanego przy komputerze, a także traktowaniem grania jako swój zawód, profesję. Zastanawialiście się natomiast, czy istnieje inna możliwość "skomputeryzowania" ludzkiego umysłu? Z podpowiedzią mogą nam przyjść na myśl różne światowe produkcje fantastyczne, ale czy nie stają się one powoli fikcją, a niedługo rzeczywistością? Wiele jest pytań... Może jeszcze nie za rok, nie za 2, 5, ale za 10, finały wielkich imprez będą rozgrywane w bardziej widowiskowy sposób? Bardziej realistyczny w odbiorze dla człowieka? O czym konkretnie mówię?
Ale to uległo zmianie! Tzw. VISBOX (to coś wyżej opisane na przykładzie CAVE QUAKE II) stał się przystępny dla mniej zasobnych w pieniądze osób. Nie będę wdawał się w szczegóły (oprócz nadmienienia, że są plany aby człowiek mógł w przyszłości sterować grę swoim umysłem, a nie kontrolerem typu game-pad), bo to wszystko jest opisane w źródle wiadomości.
Skupię się na wątku z tego powodu idącym. Dzięki takim innowacjom otwiera się możliwość toczenia pojedynków na turniejach z wielkiego zdarzenia w wirtualnej rzeczywistości! Tego jeszcze nie było. No chyba że w japońskiej produkcji
A jeśli już o bólu mowa, przejdźmy do drugiego źródła, które zainspirowało mnie do napisania newsa. Na ostatnich targach
Pod koniec miesiąca, a dokładnie 27.01 (niedziela), odbędzie się trzecia odsłona jednodniowego turnieju CTF na platformie Quake IV, organizowanego przez* [Spontan.games*](




